Pobierz aplikację
apple app store google play store
  • Home
  • Wydarzenia
  • Ewa Ciepielewska, Nikita Krzyżanowska “Petrichor to ulubiony zapach węży”

Wydarzenie już się zakończyło

Ewa Ciepielewska, Nikita Krzyżanowska “Petrichor to ulubiony zapach węży”

„Petrichor to ulubiony zapach węży”
Ewa Ciepielewska
Nikita Krzyżanowska
Kuratorka: Justyna Łada
Wernisaż: 15 marca, sobota
godzina: 18.00


Na czym polega moment przemiany – kiedy to, co ziemskie, styka się z tym, co boskie? Kiedy i jak możemy doświadczać tego stanu? I jaka jest natura ponadczasowego dialogu między ziemią a niebem, tym co rzeczywiste
i cieleśnie odczuwalne, a transcendencją?
Ewa Ciepielewska i Nikita Krzyżanowska tworzą wizualną opowieść,w której wąż – odwieczny strażnik przejścia, reprezentujący transformację i przełomowe momenty w cyklicznym rytmie życia - staje się przewodnikiem w tej podróży. Natomiast petrichor –– zapach, który pojawia się, gdy sucha ziemia spotyka ożywczą wodę deszczu, łączy dwa światy: martwą ciszę suszy i płodną wilgoć życia. W ich ujęciu węże i petrichor
jawią się jako bramy ku transformacji.
Wąż staje się tutaj wcieleniem ruchu między dwoma rzeczywistościami: doczesnością i transcendencją. Podobną dynamikę odzwierciedla petrichor- woń deszczu na suchej ziemi. Stanowi ulotne, lecz doświadczalne zmysłami, zawieszenie między suszą a odrodzeniem. Jest dotykiem sacrumobjawiającym się w zjawisku natury. Dla Ciepielewskiej i Krzyżanowskiej, węże – istoty ziemskie, ale pełne symbolicznej głębi – w tym zapachu, rozpoznają swoją własną esencję - przemianę i odnowę.Jak wąż, który sunie między przestrzeniami doczesnymi, a świętymi - petrichor jest symbolem granicy - nieuchwytnej i efemerycznej,a jednocześnie głęboko odczuwalnej. Ten zapach, będący „boskąesencją skał”, przywołuje pytania o relację człowieka z naturą i tajemnicą życia.
Wspólna wypowiedź artystek operujących pozornie odmiennym językiem wypowiedzi to wizualna opowieść o granicach, które rozmywają się, gdy pozwalamy, aby rytm przyrody przenikał naszego ducha. W pracach prezentowanych w BWA Ostrowiec Świętokrzyski widz odnajdzie zarówno subtelne aluzje do archetypów, jak i śmiałe interpretacje momentów przemiany, w których codzienność staje się świętością.
Ewa Ciepielewska - malarka, perfomerka, aktywistka, altruistka i miłośniczka przyrody. Urodziła się w 1960 roku w Wałbrzychu; jest absolwentką malarstwa na wrocławskiej ASP. W 1982 roku była współzałożycielką grupy Luxus, która działała do wystawy "LUXUS, wystawa przedśmiertna" w zeszłym roku (2024). W 1997r. założyła stowarzyszenie Volans wspierające młodych artystów i artystki. Od 17 lat znaczną część roku spędza na Wiśle pływając drewnianą, tradycyjną łodzią„Solny"(2013) i "Flow" (2025). Od 2016 roku współtworzy projekt Flow/ Przepływ-cykliczne, istniejące poza oficjalnym obiegiem mobilne rezydencje na łodzi łączące artystów, muzyków, performerów,kuratorów i innych aktywistów. Jego efekty pokazywane były na wystawach w Hamburger Bahnhof (2018) i Alter Hafen (2017) w Berlinie, Gdańskiej Galerii Miejskiej (2016, 2018), Austriackim Centrum Kultury (2019) oraz Fundacji Pamoja Razem w Krakowie(2017, 2018), Galerii EL w Elblągu (2024).Laureatka nagrody im.Katarzyny Kobro (2019)oraz Allegro Prize (2021), odznaczona Orderem Kawalera Wisły (2020). W 2024 na zamówienie Europejskiej Fundacji Kultury współrealizowała polską część międzynarodowego Pawilonu Płynnych Przejawień (Liquid Becomings) na rzece Wiśle. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych m.in.: Museum Jerke w Recklinghausen, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu i Muzeum Narodowym w Warszawie, MN we Wrocławiu i MN w Krakowie, a także Galerie Moderniho Umeni w Hradec Kralove w Czechach.
Nikita Krzyżanowska – artystka wizualna, której twórczość oscyluje wokół abstrakcji, ekspresjonizmu i estetyki graffiti. W 2022 roku obroniła dyplom magisterski na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu pod opieką prof. Łukasza Huculaka.W swoich pracach eksperymentuje z gestem i spontanicznością, odwołując się do współczesnych mitów i kultury ulicznej. Należy do Kościoła Nihilistów – parareligijnej grupy artystycznej, która działa na przecięciu malarstwa, performansu, muzyki i sztuki wideo. W 2023 roku zdobyła Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 31. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE w Legnicy oraz wyróżnienie BWA Ostrowiec Świętokrzyski w konkursie LOOSTRO 16. Jesienny Salon Sztuki. Jej prace były pokazywane na wielu wystawach m.in. „Kochanka Śmierci” w Galerii SZARA w Warszawie (2023) oraz „Stajemysię liryczni tylko w nagłej organicznej zapaści” w Galerii 66p we Wrocławiu (2022).