Pobierz aplikację
apple app store google play store
  • Home
  • Wydarzenia
  • Spacer przyrodniczy po Osiedlu Słonecznym: Od rzeźby do rzeźby

Wydarzenie już się zakończyło

Spacer przyrodniczy po Osiedlu Słonecznym: Od rzeźby do rzeźby

Zapraszamy na uroczyste odsłonięcie artystycznej instalacji „Korzenie / Roots” autorstwa Any Vostruchovaite, które będzie symbolicznym zakończeniem jej twórczej rezydencji w BWA  Ostrowiec Świętokrzyski.
Odsłonięcie instalacji artystycznej autorstwa Any Vostruchovaite będzie symbolicznym zwieńczeniem spaceru przyrodniczego po Osiedlu Słonecznym – na który również serdecznie zapraszamy!
Startujemy 12 czerwca, w czwartek, o 18:30 spod rzeźby „Dysk Słoneczny” (czyli popularnego „Słoneczka”), by wspólnie przejść przez osiedle i zakończyć spacer przy nowej instalacji na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury.
Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny.
Artystka – finalistka konkursu LOOSTRO 16. Jesienny Salon Sztuki 2023 – przebywała na rezydencji w ramach projektu „Dobrostan. Naturalnie Sztuka”, realizowanego przez BWA w ramach programu BWA Europa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury oraz UKEN w Krakowie.
W czasie swojej obecności w Ostrowcu Ana zaprojektowała roślinną instalację artystyczną, którą już wkrótce będzie można oglądać na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury. Praca powstała w bliskim dialogu z otoczeniem i wpisuje się w koncepcję dobrostanu – związków człowieka z naturą, zmysłami i pamięcią.
Nowa instalacja stanie w sąsiedztwie roślinnej kopuły stworzonej przez Ewę Ciepielewską i Nikitę Krzyżanowską w ramach ich wystawy „Petrichor. To ulubiony zapach węży”.
Co istotne, obie instalacje – zarówno kopuła z wierzby, jak i nowa praca Any Vostruchovaite – są dziełami finalistek konkursu LOOSTRO. Jesienny Salon Sztuki 2023. Choć od tej edycji minęły już dwa lata, to intensywnie współpracujemy z jej uczestnikami, pokazując, jak istotny może być rozwój relacji między instytucją a młodymi twórczyniami i twórcami.
To dla nas powód do dumy – efekt długofalowego myślenia o kulturze, wspieraniu talentów i otwieraniu przestrzeni dla twórczej obecności artystów w mieście.
Do zobaczenia na dziedzińcu!
Projekt jest częścią Festiwalu BWA Europa, który jest organizowany i współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury i Wydział Sztuki UKEN w Krakowie Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w ramach obchodów Polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.