- Home
- Wydarzenia
- Zbigniew Sawaryn ,,Byłem tu" - wystawa
Wystawa ,,Emocje" Zbigniewa Sawaryna to malarska interpretacja ludzkich przeżyć, a także bliższe i dalsze spotkania artysty z naturą i otaczającą go rzeczywistością. Sawaryn, inspirując się codziennym życiem i uczuciami, które towarzyszą człowiekowi, tworzy obrazy pełne barwnej ekspresji - zarówno formalnej, jak i tej emocjonalnej. Jak sam przyznaje - najistotniejszy jest kolor i światło. Barwa staje się nośnikiem uczuć - czasem intensywnych i dynamicznych, czasem nieuchwytnych i ulotnych. Z kolei światło jest wyrazem wrażliwości autora, zarówno w stosunku do ludzi i natury, jak i samego warsztatu malarskiego. Ważnym elementem jego prac jest światłocień.
Artysta pragnie, aby tytułowe emocje zagościły także u odbiorców, a zaproszenie na wystawę jest zachętą do podjęcia dialogu, bo... Czymże byłaby sztuka, gdyby nie pobudzała do rozmowy i nie prowokowała refleksji?
Zbigniew Sawaryn. Wiek 76 lat. Studia na Politechnice Warszawskiej. Dyplom 1971 r. - mgr inż. elektryk, specjalizacja: technika świetlna. W roku 2000 zostaje przyjęty do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, oddział w Warszawie. Od tego czasu miał kilkanaście wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 20 wystawach zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Od wielu lat prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa z różnymi grupami entuzjastów plastyki (otwarta pracownia w mieście, grupa malarska UTW, zajęcia dla młodzieży w swojej pracowni). W czasie pandemii prowadził zajęcia online w poznańskiej Akademii Rysunku Agnieszki Opali. Uczestniczył w kilkunastu plenerach malarskich w kraju i za granicą( Paczków, Piotrków, Krzemieniec/Ukraina, Ponte-a-Vendine/Francja, Sinj Vrh/Słowenia, Elbląg i in.) Od ponad 10. lat prowadzi spotkania otwarte w BWA z grupą "Bliżej Sztuki". Techniki: Rysunek(tradycyjny i cyfrowy), malarstwo(olej, akryl, techniki łączone), grafika(monotypia). Chętnie używa szpachli i technik reliefowych. Ostatnio pracuje w swojej wersji malarstwa wielopłaszczyznowego (multiplany) i to jest jedną z osi wystawy pt."Emocje".