Barbaricum

Zapraszamy Państwa na spektakl jednoaktowy BARBARICUM, który odbędzie się 21 listopada 2023 r. o godz. 19.00 w sali kina Etiuda w budynku Centrum Tradycji Hutnictwa przy Alei 3 Maja 6 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jest to taneczno-muzyczne widowisko zawierające opowieść o barbarzyńcach ze środkowej Europy, dawnych mieszkańcach krainy na północ od Karpat. Warstwa muzyczna została stworzona przez Piotra Stefańskiego i Emilię Annę Tuśnio -liderów grupy DYM i stanowi dźwiękowy portal, przez który widzowie przenoszą się do II wieku naszej ery – czasów epoki żelaza, gdy na ziemi świętokrzyskiej płonęły setki dymarek. Ludzi zamieszkujących kiedyś ten obszar niektórzy nazywają Wandalami, a ich dorobek materialny archeolodzy określają mianem kultury przeworskiej. Przechodząc przez artystyczny portal zanurzamy się w elementy charakterystyczne dla tej kultury, poznając wyrażone dźwiękiem i ruchem obyczaje oraz ówczesne wierzenia.
Warstwa ruchowa została opracowana w oparciu o współczesne techniki ekspresji tanecznej przez dwójkę choreografów: Elżbietę Pańtak oraz Artura Grabarczyka. W spektaklu mieszają się wątki miłosne, magiczne i rytualne przetworzone artystycznie z elementami historycznymi. Autorzy spektaklu starają się uwypuklić istotne aspekty tamtej kultury materialnej i duchowej, próbując przywołać refleksję, że choć minęło tak wiele lat, wciąż w niektórych sferach jesteśmy barbarzyńcami. Stanowi o tym użyty w spektaklu symboliczny zwrot: Wszystko się kończy, lecz nic nie znika.
TWÓRCY SPEKTAKLU:
Elżbieta Pańtak – choreografia/dramaturgia
Artur Grabarczyk – choreografia
Piotr Stefański – idea/muzyka
Emilia Anna Tuśnio – muzyka
Małgorzata Słoniowska – kostiumy
Tadeusz Nowakowski – projekcje multimedialne
Grzegorz Pańtak – reżyseria światła
Maciej Miernik – przygotowanie rekwizytów
Bilety w cenach 50 zł, 40 zł i 20 zł* do nabycia w recepcji Ostrowieckiego Browaru Kultury przy ul. Siennieńskiej 54, kasie kina w OBK, kasie kina Etiuda przy Alei 3 Maja 6 oraz na portalu https://bilety.mck.ostrowiec.pl
* miejsca na prawym i lewym balkonie o ograniczonej widoczności sceny.